Fuzje i przejęcia – korzyści dla klienta

Ktoś, choćby lekko zorientowany w obecnej sytuacji na rynku, zauważa, że coraz częściej mamy do czynienia z wielkimi transakcjami kapitałowymi wielkich koncernów i korporacji. Na porządku dziennym są wszelkiego rodzaju fuzje i przejęcia. Co ciekawe – takie procesy pojawiają się coraz częściej w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Powinniśmy zastanowić się więc nad tym, jakie korzyści z takich procesów mogą mieć sami konsumenci

Współpraca nad lepszym produktem

Pierwsze co przychodzi na myśl to: lepszy produkt. Faktycznie tak jest – dzięki łączeniom oraz wykupywaniom, przedsiębiorstwa zacieśniają współpracę w zakresie doskonalenia produktów oraz usług. Odbywa się to różnymi sposobami – firmy mogą łączyć się poziomo (aby zwiększyć swój zakres w rynku) lub też pionowo, czyli poprzez współpracę na różnych etapach procesu produkcyjnego. W ten sposób ulepsza się nie tylko produkt, ale często także jego cena (pamiętajmy, że fuzje i przejęcia to dla firm rewelacyjny sposób na redukcję kosztów).

Zmiana podejścia do oferty

Są również inne korzyści. Jeżeli łączą się firmy, które funkcjonują w innych branżach, powstaje podmiot o bardzo zróżnicowanej ofercie. Dzięki temu konsumenci mogą mieć więcej produktów oraz usług w jednym miejscu. Takie rozwiązanie to nie tylko wygoda, ale również oszczędność czasu a także pieniędzy.

Przepisy antymonopolowe

Samo nasuwa się tutaj pytanie odnośnie monopolu: czy liczne fuzje i przejęcia nie doprowadzą do uzyskania monopolu przez nowo powstały podmiot? Na szczęście istniejące przepisy prawa chronią konsumenta przed takimi sytuacjami, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że przez takie działania nasze interesy zostaną zagrożone. Jest to szczególnie uwzględnione w regulacjach prawnych wydawanych przez instytucje Unii Europejskiej.

Podsumowanie

Jak widać fuzje i przejęcia to ogromne korzyści nie tylko dla samych firm i przedsiębiorstw, ale również dla nas – konsumentów. Warto śledzić poczynania zarówno wielkich korporacji jak i mniejszych firm, aby móc przewidzieć, jakie korzyści dana transakcja może przynieść dla nas. Czasem wystarczy tylko dokładnie przeanalizować profil scalających się firm, aby móc przewidzieć jaki będzie końcowy efekt takiej transakcji. To zaś ma pozytywny wpływ, bowiem czyni z nas świadomych konsumentów.