Kontrola podatkowa – przetrzymywanie dokumentów

Czy samo złożenie deklaracji podatkowej zdejmuje z przedsiębiorcy konieczność przechowywania dokumentów? Oczywiście, że nie. Postępowanie wszczęte przez urzędy skarbowe może sięgać wiele lat wstecz. Oznacza to, że na każdej z firm ciąży obowiązek odpowiedniego przechowywania dokumentów. Jak się przed tym ustrzec? Jakie są obowiązujące terminy? Czego możemy się spodziewać?

Upływ terminu

Warto spytać – jak długo przedsiębiorca powinien przetrzymywać dokumenty? Zgodnie z przepisami prawa upływ terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego mija po pięciu latach. Oznacza to, że urzędy skarbowe mogą wymagać od nas przedstawiania dokumentów na aż pięć lat do tyłu. Jednak w praktyce warto zabezpieczyć się i trzymać odpowiednie dokumenty przez sześć lat. Uchroni to przed sytuacjami, w której nieprawidłowe wyliczenie terminu przedawnienia przez przedsiębiorcę skutkowałoby w uznaniu przez kontrolę, że dokumenty firmy nie były odpowiednio ewidencjonowane.

Co w tym czasie?

Podczas wspomnianych pięciu lat urząd skarbowy ma pełne prawo wszczęcia kontroli dotyczącej tego, czy w danym okresie ujawniliśmy cały dochód oraz odprowadziliśmy od niego podatek dochodowy. Organy skarbowe, m.in. poprzez analizowanie naszych deklaracji podatkowych, mogą niemal w każdej chwili zwrócić uwagę na daną nieprawidłowość, a następnie rozpocząć postępowanie mające na celu zweryfikowanie podejrzeń. Przedsiębiorca zostaje powiadomiony o wszczęciu takiej procedury poprzez otrzymanie odpowiedniego zawiadomienia. Przedsiębiorstwo może spodziewać się kontroli nie wcześniej niż siedem i nie później niż trzydzieści dni od otrzymania takiego pisma.

Ostrożności nigdy za wiele. Dlatego też powinniśmy podchodzić do kwestii skarbowych z odpowiednia powagą. Pamiętajmy, że postępowanie może być wszczęte praktycznie w każdej chwili. Powodem może być nieprawidłowość znaleziona przez urzędy skarbowe lub też np. anonimowy donos. W każdej z tych sytuacji przed karą ochroni nas tylko odpowiedni porządek w dokumentacji oraz terminowe regulowanie zobowiązań podatkowych. Bez tego urzędnicy kontroli skarbowej mogą nas uznać za oszustów i ściągnąć na nas liczne nieprzyjemności. Niestety coraz częściej to właśnie na nas spoczywa obowiązek dowiedzenia własnej rzetelności w sprawach podatkowych.